Diakonia to element struktury Wspólnoty, do której należą poszczególni jej członkowie. Mając różne umiejętności i talenty, chcemy dzielić się nimi, posługując w diakoniach. Diakonia to także miejsce formacji i rozwoju. Dzięki zaangażowaniu i współpracy poszczególnych diakonii nasza Wspólnota może prawidłowo funkcjonować.
Małe grupki są niezwykle istotnym elementem formacji duchowej w naszej Wspólnocie. Spotykamy się średnio co trzy tygodnie, aby wzrastać w wierze, ufności i miłości do Boga i do człowieka. W ich trakcie rozważamy fragmenty Pisma Świętego, zawierzając się opiece Ducha Świętego, prosząc Go, aby nas ożywił i prowadził, byśmy mogli właściwie je zrozumieć, przyjąć, a następnie żyć nim i dzielić się z nimi. Aby to mogło się urzeczywistnić, rozmawiamy o tym, co Bóg do nas mówi, w jaki sposób w nas działa i jak się do tego odnosimy. Każdy z nas ma inną wrażliwość, inne doświadczenia i inną relację z Panem, przez co wymiana spostrzeżeń, dzielenie się tym, jak przeżywamy Jego obecność w naszym życiu i jak odpowiadamy na Jego miłość, jest bardzo wartościowe, otwierające nie tylko oczy, ale i nasze serca na głębię Stwórcy.
We Wspólnocie mamy grupki koedukacyjne i małżeńsko-rodzinne. Czasami zawiązują się też grupki wyłącznie żeńskie lub męskie. Grupka dzielenia liczy średnio ok. 4-8 osób lub składa się z 3-5 małżeństw, które spotykają się średnio co 3-4 tygodnie.
Grupkę dzielenia prowadzi animator. Dołączenie do niej wiąże się z przestrzeganiem pewnych zasad:
- To, co zostało powiedziane podczas spotkania, a co dotyczy spraw osobistych osoby dzielącej się, nie wychodzi poza to grono osób.
- Uczestnicy spotkania nie przerywają sobie nawzajem, nie wchodzą innym w słowo (prymat słuchania nad mówieniem).
- Uczestnicy spotkania nie oceniają się (prymat zrozumienia nad osądzaniem).
- Uczestnicy spotkania nie dyskutują nad kwestią poruszoną przez inną osobę, jeśli nie wyraziła wprost takiej prośby (prymat dzielenia nad dyskutowaniem).
- Jeżeli uczestnik grupki w danym dniu nie chce się dzielić sobą, nie ma takiego obowiązku.
Życie we wspólnocie jest pełniejsze, jeśli możemy dzielić się sobą, rozmawiać i wspólnie przeżywać spotkanie z Bogiem. Dzięki temu umacniamy się w wierze, lepiej rozumiemy i dajemy świadectwo.
Zapraszamy do naszych grupek dzielenia (co jest możliwe w każdej chwili, bo nieustannie powstają nowe) oraz do czynnego uczestnictwa w nich.
Zapisy prowadzi Paweł Kiełbiński: tel. 600 021 040, kielbinski@o2.pl
Diakonia Medialna powstała po to, by zgromadzić w jednym miejscu osoby, które, służąc swoimi talentami, zadbają o to, by informacja o inicjatywach podejmowanych przez Wspólnotę “Droga” mogła dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.
Naszym celem jest m.in. promocja wydarzeń poprzez stworzenie oprawy graficznej oraz tekstu, który będzie przekazywał istotne informacje w sposób jasny i ciekawy oraz prowadzenie strony internetowej i fanpage’a na facebooku.
Nasze działanie mają również na celu utrwalenie tego, co za nami: zajmujemy się nagrywaniem kazań i konferencji, a nasze wyjazdy i spotkania dokumentujemy na zdjęciach. Pragniemy, by owoce naszej pracy służyły członkom Wspólnoty oraz pokazywały, kim jesteśmy i co robimy tym, którzy nas jeszcze nie znają.
Naszym zespół składa się ze specjalistów (choć w większości amatorów) z następujących dziedzin:
- grafika, który łączy obraz z treścią w sposób miły dla oka,
- skryby, który skrzętnie gromadzi informacje, by móc je potem udostępnić,
- literata, który ujmie piękne w słowach każde wydarzenie,
- redaktora, który czuwa nad poprawnością przekazywanej treści,
- marketingowca, który wykorzystując przygotowane materiały, realizuje opracowaną wcześniej strategię promocji,
- montażysty obrazu i dźwięku, który z nagrań tworzy materiał gotowy do udostępnienia,
- fotografa, który potrafi uchwycić odpowiedni moment i zamknąć go w kadrze,
- informatyka, dla którego prowadzenie strony internetowej nie ma tajemnic.
Zdarza się też, że jedna osoba jest odpowiedzialna za kilka z wyżej wymienionych aktywności!
Nasze grono chętnie przygarnie kolejnego specjalistę albo pozwoli odkryć mu umiejętności, o których istnieniu do tej pory nie miał pojęcia!
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu poprzez facebooka.
Dodatkowe informacje uzyskacie u Tomka, który obecnie jest szefem diakonii medialnej.
Modlitwa w tradycji chrześcijańskiej to skierowanie swoich słów lub myśli do Boga.
Stanowi podstawę naszej wiary, ponieważ dzięki niej wyrażamy naszą miłość i oddanie, prosimy o miłosierdzie i zbawienie, a także dziękujemy za wszystkie otrzymane łaski.
Modlitwa buduje Wspólnotę Kościoła.
Modlić się znaczy dać trochę swojego czasu Chrystusowi, zawierzyć Mu,
pozostawać w milczącym słuchaniu Jego słowa, pozwalać Mu odbić się echem w sercu.
(JP II, Rzym, 15.08.2000).
To właśnie robimy…. 🙂
Diakonia modlitwy obejmuje trzy obszary:
- spotkania modlitewne,
- modlitwę wspólnotową,
- modlitwę wstawienniczą.
Spotkania modlitewne członków diakonii odbywają się cyklicznie co trzy tygodnie w czwartek o godz. 18:00, informacje o miejscu spotkania znajdują się w zakładce “aktualności”.
W ich trakcie:
- pogłębiamy formację np. poprzez dzielenie się Słowem Bożym,
- wspólnie modlimy w powierzonych nam intencjach,
- przygotowujemy modlitwę wspólnotową,
- poruszamy kwestie organizacyjne dotyczące diakonii,
- integrujemy się.
Diakonia modli się w następujących stałych intencjach:
- za wszystkie osoby należące do Wspólnoty „Droga”,
- za osoby nie będące w związkach – o rozeznanie powołania życiowego,
- za małżeństwa i ich dzieci – o wzrastanie w miłości do Boga i do siebie nawzajem,
- za kapłanów – o niesłabnący żar ducha w kapłańskiej posłudze,
- za wszelkie dzieła, które podejmuje Wspólnota, dzięki czemu „pośrednio” angażujemy się w każdą jej inicjatywę.
Oprócz intencji stałych diakonia modli się w intencjach przysyłanych za pomocą formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfLflA8n0QbxUEgpVK1IAuxPnP7xau1k-UgcYf71tZ6T3CW2Q/formResponse
Każdy, kto potrzebuje modlitwy w jakiejś intencji, może wysłać ją do nas anonimowo. Modlimy się wówczas za tę osobę/sprawę przez 7 dni (jeśli istnieje potrzeba, by dłużej się modlić w danej intencji, wystarczy ponownie wypełnić formularz).
Diakonia modlitwy prowadzi modlitwę wspólnotową, która odbywa się co miesiąc w pierwsze wtorki miesiąca, tuż po Eucharystii o godz.19.00. Nie ma określonego schematu – w zależności od okresu roku liturgicznego może mieć charakter radosny, adoracyjny, kontemplacyjny lub tematyczny (np. modlitwa za zmarłych 1 listopada). Modlitwa wspólnotowa zawsze ma miejsce przy wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Przygotowujemy oprawę muzyczną Mszy Świętych w Drodze. Liturgia ma na celu oddanie chwały Bogu i uświęcenie człowieka – o to właśnie staramy się jako muzyczni. Przygotowujemy pieśni, najlepiej jak potrafimy, by poprzez nasze talenty chwalić Boga i służyć Wspólnocie.
Spotykamy się w każdy wtorek o godz. 17:50 w budynku przy ul. Katedralnej 4, w sali numer 15.
Na próbie zawsze obecny jest prowadzący – osoba odpowiedzialna za przygotowanie śpiewu tego dnia. Pieśni dobieramy pod kątem Liturgii Słowa i okresu liturgicznego. Dbamy też o muzyczną różnorodność – od piosenek oazowych po chorał gregoriański. Czasem śpiewamy z instrumentami (gitara, flet), a czasem a cappella.
Współpracujemy z Diakonią Modlitwy oraz Liturgiczną Służbą Ołtarza. Korzystamy też z pomocy osób odpowiedzialnych za slajdy. Wsłuchujemy się w potrzeby Wspólnoty – z nich wyrosło kolędowanie czy wspólna modlitwa śpiewem po Mszy Świętej. Staramy się też rozwijać własne talenty, organizując warsztaty muzyczne.
Zapraszamy wszystkie chętne głosy i instrumenty! Można przyjść na próbę lub skontaktować się z szefową diakonii – Jolą.
Szefem diakonii organizacyjnej jest Natalia.
Celem diakonii organizacyjnej jest dbanie o „porządek” – o jednowątkowość, spójność decyzji, stawianie czoła entropii oraz zadbanie o agape po mszach wspólnotowych (we wtorki).
Diakonia działa w sposób bardzo dyskretny, często nie widać jej działań, zauważa się je dopiero post factum. Nie widać, co robi, ale jak tego nie zrobi, to widać. 😉
Do głównych zadań diakonii organizacyjnej należy:
- organizacja wydarzeń wspólnotowych, takich jak np. rekolekcje, wigilia, różne cykliczne spotkania itp.,
- pomoc w ich koordynacji i organizacji,
- zadbanie o agape po mszy (zakupy, przygotowanie poczęstunku),
- czuwanie nad pozostawieniem porządku w sali po spotkaniach,
- koordynacja rezerwacji salek na spotkania pod „4”,
- inne bieżące prace zlecane.
Spotkania diakonii odbywają się co wtorek o godzinie 18:00 w sali nr 15.
Aby dołączyć do diakonii, wystarczy skontaktować się z Natalią (organizacyjna 📧 wspolnota-droga.pl) lub liderem Wspólnoty.
Zapraszamy do nas – każde ręce się przydadzą. 🙂
Ecclesia de Eucharistia vivit – „Kościół żyje dzięki Eucharystii”
Dzięki Eucharystii żyje też nasz mały kawałek Kościoła – Wspólnota „Droga”. Cotygodniowa msza święta jest fundamentem naszego życia wspólnotowego. Liturgiczna Służba Ołtarza pełni konkretną i niezbędną posługę we Wspólnocie – jej członkowie troszczą się o to, co potrzebne do sprawowania Najświętszej Ofiary: przygotowują kościół, księgi, szaty i sprzęty liturgiczne oraz dary ofiarne, a także asystują celebransom, czytają Słowo Boże i śpiewają psalmy.
Możliwość posługiwania przy ołtarzu, na którym uobecnia się Ofiara Chrystusa, to wielka łaska, ale też odpowiedzialne zadanie. Dlatego staramy się dbać o znajomość przepisów liturgicznych oraz o prawidłowe i godne wykonywanie wszystkich powierzonych nam czynności.
Jeśli chcesz mieć swój udział w tym, aby Liturgia Eucharystyczna mogła być dobrze przygotowana i pięknie sprawowana, zapraszamy do grona LSO. Pierwsze kroki skieruj do zakrystii przed lub po mszy św. Po przeszkoleniu będziesz mógł razem z nami służyć ad maiorem Dei gloriam – „na większą chwałę Bożą”. Im będzie nas więcej, tym lepiej będziemy mogli przygotować asystę liturgiczną.
Służba ministrancka to też forma duchowego zaciągnięcia się do wojska Jezusa Chrystusa. Jak głosi hymn ministrancki: „chcemy być rycerzami Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata”. Alba – biała szata, którą nosimy podczas liturgii, jest symbolem oczyszczenia z brudu grzechu – dlatego stojąc blisko ołtarza, zawsze chcemy być godni do niego przystępować.
Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie!
Ceremoniarz Liturgicznej Służby Ołtarza
– Roman Szalast